středa 17. února 2016

Neříkej mi


"Mamííí, tatínek mi řekl MADLO!"
"Ale vždyť se tak jmenuješ, ne?"
"NE, já jsem MADLENKA nebo MAJDA!!!"
"Tak jsi asi něco provedla." ...

Se jmény je potíž. Z těch, co se nám líbila, jsme pro holky vždycky nakonec vybrali takové, které bylo nejvíc tvárné. Jméno pro různé příležitosti a věkové kategorie, dalo by se říct (a taky nám museli být milí stávající nositelé, to je jasné). No a Magdalena byla první a jasná volba, když jsme se dozvěděli, že to mrňavé uvnitř je slečna. Magdalena zní krásně, honosně, není tak časté... a vůbec ji v komunikaci nepoužíváme. Ten uragán doma oslovujeme voláme Madlenko, Majdo, Majdi, Madloušku, Madlouši,  Madlínku, Madli. Madla(o) se opravdu vžila pro situace napjaté, vyhrocené a výhružné. Ani nevím proč.
Proto kdo si nechce naši starší znepřátelit, nechť jí neříká Madlo:).

Ale Madlenčino rozčarování tak nějak chápu. Já se se svou oficiální verzí jména taky dlouho nedokázala sžít. Na gymplu se mi jeden z mých tehdejších kluků snažil říkat Gabrielo, protože to prý znělo vznešeně. No, dlouho nám to nevydrželo:). A z dob ještě mladších mám averzi vůči oslovení Gabro. Jméno mám podle knížky Amálie Kutinové Gabra a Málinka. A Gabra byla takový sígr, dost nesympatická osoba. Jenže když jsem se narodila, maminka mě svým spolužačkám na vysoké představila jako tu Gabru (přestože doma mi tak pak už nikdy nikdo neřekl). Když jsem se s nimi po dvanácti letech znovu viděla, samozřejmě jsem pro ně pořád byla Gabra. A já se cítila uražená a nedokázala jsem pochopit, proč mi jako pořád nadávají... Každopádně mi zůstala tendence nenazývat lidi pravými jmény (oslovení Petře nebo Anno zvládnu jen ve stavu naštvání na daného nositele) a i tvrdou koncovku "o" často mírním na "i".

Hynečku, Vildo, Jarmilko!
:)

***
Obrazově mimo jmennou mísu. Další kousky do šatníku. Holky rostou neuvěřitelným tempem. U Mišulky si už a u Madlenky ještě užívám dětské vzory. Přestože s tou starší výběr látek pro jistotu konzultuju, pokaždé jsem mírně na trní, jestli už ty opičky, sloni, lišky, sovičky nedostanou označení "trapný". Zatím dobrý :).

Michalce pestrobarevnou soví zástěrku. 


Madlence o poznání větší poměr růžových a fialových tónů. Přes to slon nejede.


...

Žádné komentáře:

Okomentovat