úterý 6. září 2016

Rakouská

dovolená.
Krásná, potřebná. Něco ve smyslu když chceš získat nadhled, odstup si nebo změň prostředí. Mám to doma a v okolí ráda, ale už jsem tak nějak cítila, že výlet za náš obzor by nám všem mohl udělat dobře.
 
Dala jsem na tip (Šári, děkuju) a neprohloupila. Severoštýrský Mariazell je ideální místo pro pobyt s dětmi, na kopcích, u vody, v lese. S příjemnou dostupností šesti hodin autem včetně přestávek. Navíc takhle na přelomu srpna a září je už po a ještě před turistickou sezónou, takže žádné davy (nemusím obecně), natož čeština (nemusím na dovolené).
Původní tříčlenná sestava se rozrostla o moji maminku, a v půlce týdne už mírně ponorkové dámské složení tím nejlepším možným způsobem osvěžil svým příjezdem můj tatínek.
A slunko svítilo, místní vyhlášené perníky voněly, káva chutnala... a bylo nám hezky.


Jezero Erlaufsee (827 m). Nádherná, čistá voda - chladná na několik rychlých nádechů při vstupu. Já se brouzdala po kolena, holky se zvládaly nořit celé a dlouho. Díky zázemí jde u něj bez problémů strávit s dětmi celý den, my se byli koupat dvě odpoledne po sobě.


Tam někde dva kilometry v dálce je Mariazell. Foceno od kostelíku (příjemná dopolední procházka) nad hotelem JUFA (vybírala jsem záměrně ubytování, které mělo i nějakou zábavu pro holky v případě setrvale hnusného počasí, tento měl vnitřní bazén, hernu a hřiště - plus příjemné pokoje a dobré jídlo).
Jinak u toho kostela Madlenka objevila slimáka a v jeho těsné blízkosti pavouka. Ti dva ji mnohaminutově fascinovali. Navíc dědeček následně přišel s příběhem, že si tihle tvorové určitě vykládají, přičemž pavouk musí hrozně křičet, aby ho slimák slyšel, protože jak je slizký, má tím slizem úplně zalepené uši... Kam se pak hrabou všechny sakrální a panoramatické skvosty!

 
A v kostce ještě pravidelná denní dávka zmrzliny... Největší buchtička se šodó... Největší zážitek z poutního místa: spíš než genius loci baziliky holky zaujali zvuk opakující křečci u přilehlých stánků. Zábava pro děti na celý pobyt, pro dospělé tak na 15 minut (paní prodavačka mi se spikleneckým mrknutím oka ukázala, kde vypnout a kde vysunout baterky). Navíc zkuste seriózně vážně výchovně působit na své potomky, když to po vás ještě piští křečci!... A (nejen) pro dětné doporučuju výlet na Mariazeller Bürgeralpe. Pro malé a pomalé je tu lanovka přímo z centra Mariazell, starší a odolnější můžou vyjít po značené cestě pěšky (my třeba příště). Každopádně na vrcholku je kromě typického pohostinství a rozhledny i krásně a vkusně vybudovaný naučný park - s vodou, vláčkem, hejblátky, vory, skluzavkami...
 
 
Teď už jsme nějaký ten den zpátky. Začala školka a začínají se dávat do pohybu i další věci. Většinu z nich ale zatím raději nechávám v neveřejné tichosti uležet, dozrát, vyklubat se. Každopádně jsem za ten posun trochu rozechvěle ráda.

Žádné komentáře:

Okomentovat