čtvrtek 20. dubna 2017

Stůl

Mám hotovo.
Mám několik nových zkušeností.
Mám radost.
***
Stůl pro Madlenku.
 
 
Ona teď poslední dobou hodně kreslí, maluje, výtvarničí. Tytam jsou doby, kdy jsem přišla do školky a na první mrknutí oka věděla, které dílko je její = naše M jako minimalismus, jedna čára pro vybarvení, tečka pro linii. Nebavilo ji to, nešlo. Držení pastelky jako kopáč rozvodů, křečovitá křeč v ruce. Koupila jsem si knížku o grafomotorickém rozvoji dětí, založila ji, zapomněla ... a jen dobře. Většinou bývá horlivá mateřská snaha o zapadnutí zdravých dětí do tabulek na škodu (a já to určitě jednou a beze zbytku pochopím)... Prostě teď jsou tužky, pastelky a fixy všude a v jídelně máme na liché stěně i soukromou galerii, jejíž prohlídka žádnou návštěvu nemine.
Ale už to chtělo odpovídající, ergonomicky vhodné prostředí pro tvorbu. Takže opravdický pracovní stůl a k němu židli respektující ještě nějakou dobu rostoucí sedící. Druhé objednáno na netu, první zděděno po mně. Rustikální vzhled devadesátkového nábytku nebyl nic moc, ale zase jde o masiv, takže škoda toho skutečného materiálu nevyužít. Pořád jsem v hlavě měla tenhle kus nábytku za nový. Naši mi ho koupili jako náhradu za psací stůl po mamince. Před nástupem na nižší gympl... víc jak před dvaceti lety. Čas je fakt relativní.
Konec okecávání, ke stolu... Plán byl, že ho zbavím hnusně naoranžovělého nádechu a po zbroušení jen napustím bílým voskovým olejem, aby se zachovala struktura dřeva (škoda, že ten neutrální tón pravého materiálu nejde navěky zachovat jen bezbarvým lakem). Půjčila jsem si brusku na ty všechny velké a nečlenité plochy, ale brzy zjistila, že z jejích vibrací se mi dělá podivně fyzicky zle a že všechno nakonec budu muset dělat ručně smirkovým papírem různé hrubosti, což mě stejně (a v konejšivém tichu) bavilo mnohem víc. Jako z brusky, tak i z vosku nakonec sešlo. Suky a letokruhy vsávaly nový nátěr úplně jinak než hladké dřevo a než jsem si představovala. Všechno špatně a záchrana všech amatérů bílým Balakrylem (jen v dílech s viditelnými suky i nátěr základovou barvou, pro jistotu) a elsovská modrá na pracovní desku a šuplíkový díl - do bílého nátěru jsem postupně kapala a kuchyňskou metličkou zamíchávala primalexovou tekutou tónovací barvu. Navrch ještě dvojitá vrstva bezbarvého laku pro větší odolnost (třeba propisky jsou sviňa, záhy otestováno) pracovní desky a čelních stran šuplíků. Po zaschnutí smontovat, nalepit na spodní stranu noh polštářky proti odírání podlahy (ty lehce urputně dávám na všechno neživotné, nohaté)...a je mi trochu líto, že už nemám do čeho rýpnout:).
 


No, a to je výsledek několikadenní prokrastinace od učení se na státnice.
Já tam ten smysl vidím:).


Kulaté úchytky vyměněny na/za super pevnou kůži (Pájo, děkuju, nakonec jsem v té krátké délce ani nemusela ohýbat zamokra). A kdybych si včas uvědomila, že mám ve vrtačce špatný druh vrtáku, mohly být ty díry do kůže o milimetr a kus přesnější (kulaté matky z místní kutilské prodejny, myslím, ujdou - křídlové matky z vnitřní strany a hlavička šroubků z vnější se mi nelíbily).
Sklopný (pětileté potencionálně nebezpečný) mechanismus přední části stolu jsem zafixovala uříznutými kusy dřevěných opékacích klacíků (přilepeno obyčejným Herculesem, dřevo na dřevo drží parádně)... V závěru jsem chtěla šuplíky nějak ozdobit. Nejdřív v opakujícím se vzoru zbytku Lepeeto nálepek na protější  zdi, pak černými trojúhelníky, co si primárně schovávám na renovaci skříně ve vlastní pracovně. Nakonec (a díky virtuální podpoře) zůstane tenhle stoprocentně amatérský po(pře)čin dočista načisto.


V celkovém pohledu nějak tak. I s nově ušitým obalem na nudně kancelářský, odpadkový koš. Neudržela jsem se a šicí stroj zapnula. Ta božsky černobílá látka nedala jinak.


Chtěla jsem Madlence došít i držáky na tužky. Ale předběhla mě a úložný prostor si zvolila sama. A ono je to nakonec vlastně to nejpřehlednější řešení.
Prostě její pokoj, její volba.
Já můžu dát jen základ - pro dvě či čtyři nohy, na tom nesejde.


A tak to má, snad, být.

2 komentáře: