neděle 1. ledna 2017

Svátky

Nejlepší za několik let, řekla bych.Poslední adventní týden jsme ujeli předvánočnímu shonu a vnějšímu tlaku na sváteční náladu do Rakouska (středisko Katschberg-Aineck doporučuju - super pro všechny věkové i výkonnostní kategorie). Zalyžovat si a být spolu bez nutnosti uklízet, vařit, dělat milion nutných/zbytečných věcí. S Peťou jsme se shodli, že tohle je výborný model i pro roky následující. A protože to měla být náhrada za naši letní dovolenou, rozhodli jsme se pro servis all inclusive v hotelu přímo na sjezdovce, zařízeném na a pro děti (spokojené dítě-šťastný rodič, i naopak). Všechno vyšlo náramně, holky byly zdravé, počasí ideální, technického sněhu na téměř liduprázdných sjezdovkách dostatek. Strašně moc jsem si po tom náročném a bláznivém podzimu odpočinula, jedla výborné jídlo, dýchala čerstvý vzduch a chodila spát s našimi kuřaty už po osmé večerní. A ty horské štíty na obzoru, ty mi samy o sobě zlepšovaly náladu až do nebes.
 
 
 
Jel s námi i můj tatínek, nejlepší kámoš holčiček, takže jako bonus jsme v čase dětského poobědového spánku mohli na svahy vyrazit s Peťou jen sami dva. Mišička stála na lyžích poprvé a poprvé (a zatím naposled) se svezla v tátově náruči z kopce dolů, aby prohlásila, že neci, začátky se zkrátka nesmí přepálit. Zato Madlenka se nakonec krásně rozjezdila. První den ji ještě měl Peťa na popruhu, ale dle tradice se v pravidelných intervalech měnila v zasněného gumového medvídka. Druhý den jsme šly lyžovat spolu, bez jištění. Už v první třetině kopce jsem se neudržela a ztropila ukázkovou scénu. Zatímco jsem na na rodičovské zvednutí čekající dítko hučela a syčela, v hlavě mi běželo, že buď ji svým přístupem navždy vůči lyžování zablokuju, nebo se v ní konečně něco přepne a začne už dříve naučené zatáčení a brždění konečně soustavně používat. U Mišky by mi tenhle cukr a bič určitě neprošel (je víc opatrná, soustředěná, zasekávací), ale Madlenka je z jiného těsta, u ní je to ve všem hop nebo trop, případně obojí, čert aby se v tom vyznal. Ale povedlo se, naštěstí. V půlce kopce (a po mém posledním naštvaném poodjetí, ať si dělá, co chce) se Madlenka s fňukáním poprvé sama zvedla a už bez větších zaškobrtnutí zbytek kopce sjela - velký jásot a spoustu pochval u vleku a nahoře horká čokoláda. Od té doby si to více méně suverénně křižovala modrou sjezdovkou dolů, těch 850m dávala na jeden zátah a spodní rovnější část i přes mé pokyny k zatáčení pouštěla šusem (když zabočím, tak zastavím...divej!). A co je úplně nejlepší, ona si tuhle aktivitu opravdu oblíbila, takže každá poslední jízda dalších dní byla tak trochu prosmutněná a musela jsem jí neustále slibovat, že na lyže budeme jezdit i u nás. Jsem strašně ráda, že to vyšlo... Jo, a taky musím vyzdvihnout narozeninové rukavice s motivem Elsy a Olafa - ukázkový příklad, jak se dá posedlost změnit v užitečnou didaktickou pomůcku - pojedeme za Olafem....a za Elsou... nesmí si povídat...atd.

Zenová rovnováha a srovnanost se mě držely na Štědrý den i o svátcích. Navíc ten padající sníh, děti dobře naladěné, štědrovečerní večeře nachystaná mou obětavou maminkou a cukroví od maminky Peťovy, u stolu společnost našich, to všechno bylo tak nějak pokojné, sváteční, výjimečné....
 
 

Teď už se více méně vracím nazpět do běžného koloběhu. Jsem hrozně ráda za výhradní čas strávený s prázdninujícími dětmi, ale taky už po očku pokukuju po začátku školky, je tolik věcí na které teď nezbýval čas, ale energie je konečně dostatek. A taky přiznávám, že si ráda na pár hodin denně odpočinu od Michalčina aktuálně probíhajícího učebnicového období vzdoru, kdy se několikrát denně a z nespočtu malicherných důvodů mění z andílka v ječící uzlík nervů na podlaze. Je mi jí líto, občas se mi chce smát, občas mám nutkání taky sebou vztekle mrsknout o zem. Ale to přejde, to k tomu patří, to je v pořádku.
***
Je mi tak hezky.

2 komentáře:

  1. Gábi, Ty jsi hrozně vtipná! Uplně to vidim. Krásně jste si to užili a z Madlenčiného pokroku v lyžování mám upřímnou radost. U mně to udusili v zárodku tim horším způsobem. A je to škoda. Paaaa

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Market, kašli na Španělsko a pojeď s námi na svah ;)!

      Vymazat