středa 6. července 2016

Zvídavě

První prázdninové literární okénko.
(Nebo balkonové dveře, z těch je to totiž foceno, tam my v létě hodně čteme.)
A v něm dvě knížky barevné, interaktivní, poučné. S lehce existenciálními názvy a podtituly a s tématy (otázkami), které se honí hlavou dětsky prázdninujícím i mateřsky dovolenkujícím (každé tak nějak po svém).

Podívej se pod obrázek: Otázky a odpovědi z našeho světa letos vydalo nakladatelství Svojtka. Odpovědi na různé otázky jsou schovány pod odklopnými okénky. Madlenku už zajímají informace, Mišku pořád ještě nejvíc uspokojuje ten otvírací mechanismus a brouzdání prstem po milých ilustracích s doplňujícím slovním výkladem. Na konci knížky je pak dvoustrana s mapou, která Majdu enormně zajímá. Letos ve školce cestovali po světě, tak mi hrdě ukazuje, kde všude byla a co tam viděla... Tenhle typ knížek mi přijde nejlepší ze zahraniční provenience (nejčastěji francouzské nebo anglické). Asi se špatně dívám, nebo málo pídím, ale zatím jsem nenarazila na původem českou, která by v sobě spojovala naučno a vkusné výtvarno. Když už je obsah zajímavý, tak forma dost pokulhává (přeplácanost, strašidelná barevnost, kýčovité ilustrace, případně Miler nebo Zmatlíková (mám je sice nostalgicky ráda, jen všeho dobrého lépe po troškách), a tak), případně je to vizuálno fajn, ale fajn a vtipné přijde spíš mně, čtyřleťák a míň v něm tápou, bojí se, nechtějí. Na opačném konci jsou nádherně ilustrované knížky, ale obsah je tak plochý a bezbarvý, že mám cukání ty obrázky vystřihnout a zbytek zrecyklovat. Takže kdyby někdo věděl o ryze tuzemské dětské knížce dva v jednom, sem s tipem, prosím.


Řekni mi PROČ? je další díl edice od Larousse. Loni jsem tematicky kupovala Řekni mi CO TO JE? letos je u nás hitem číslo jedna tázací zájmeno proč. Někdy mám pocit, že Madlenka zapomněla všechna ostatní a její sáhodlouhé zvídavé výslechy si vystačí pouze s tímto. Tak proto. A taky protože už někdy tápu, jak fakticky správně odpovědět. Třeba jako na její, už poměrně dávnou otázku, jestli, když na Měsíci není kyslík, by tam mohl létat nafukovací balónek. Peťóóó?!


Ale aby to nevypadalo jen na literární idylku s kapkou vzdělávání. Čtenářský zápal se dokáže mrknutím oka proměnit v bitevní vřavu. To když jedna omylem/schválně(?) otočí druhé stránku, nebo když si druhá vezme přesně tu nálepku, kterou první vždycky chtěla, případně když z celé knihy je najednou zajímavé pouze jedno jediné odklápěcí okénko s dotazem na dobu tvorby hurikánů, které pak ten nápor obliby skoro nevydrží.

Ale vydržet se musí. A s prodýchnutím a trochou vnitřních počtů tam i zpět odvést pozornost na novou záslužnou činnost...
... na společné lakování nehtů třeba...
Žádné komentáře:

Okomentovat