neděle 24. dubna 2016

Undergroundová

...premiéra. Nejdřív to bylo trochu sci-fi, pak chvílemi něco jako thriller s akčními prvky, a nakonec přiměřená dávka romantiky...
 
 
 
Máme pod Ruinou poklad. Původní majitel domu při prohlídce loboval za sklepní uskladňování jablíček s lehkým bílým kabátkem od vlhkého ovzduší, nám ale bylo ještě před finálním rozhodnutím o koupi jasné, k čemu by tenhle prostor posloužil nejlíp. Po stěnách kámen městských hradeb, nad hlavou klenba z 19. století (podle základů a zdí nejspíš ještě z dob dřívějších), stabilní dvanáctistupňová teplota, dvě místnosti propojené úzkou chodbou - jedna větší s okýnkem těsně pod úrovní dvorku, druhá menší a níže položená, ve které se teploměr nehne v třeskutých mrazech ani zpocených letních dnech. Věčná škoda téhle vínolibé kombinace nevyužít. Ze sklepa máme sklípek.
 
Přílišnou vlhkost vyřešila jedna těsnící zeď v nižší místnosti a jednoduchý systém automatického odvětrávání, do horní místnosti jsme postupně pořídili odolný stůl a židle, ve výklencích téže je prozatím většina lahví, ty ale plánujeme přesunout do spodního prostoru, až se shodneme na podobě regálů.
 
Jediný menší nedostatek byl ten chlad. Vínům dělá dobře, ale třeba z urologického hlediska to na delší košt není nic moc. Kolem Vánoc jsme dostali tip na krby na biolíh - nepotřebují komín, jen dostatečný prostor a možnost odvětrávání, nestojí moc (i když samozřejmě existují verze na vítr v peněžence) a z tvarů a barev se dá taky docel slušně vybrat (my zvolili jednoduchý typ Bio Flame - srovnání třeba tu), nesmrdí - nebo jen ze začátku, než se líh patřičně zahřeje, sálají, plápolají a není z toho žádný popelavý nepořádek. Kolem Velikonoc jsme objednávali a minulou středu ho Peťa navrtal. Já k dílu přispěla dekorativním rozložením kamenů a výběrem vína k prvnímu slavnostnímu zážehu. A pak už jsme jen seděli, vyhřívali se, pili svou první a druhou sklenku, povídali si a koukali na jeden z nejlepších odpočinkových programů na světě/ve sklepě. 
A bylo nám dobře.
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat