pondělí 25. dubna 2016

Zemitě

Vůbec to nechápu, ale hrozně mě to baví.
Zahradničení.
Kdyby mi před pár lety někdo řekl, s jakou radostí se budu rýpat v hlíně, hloubit výkopy pro nové keříky a sazenice, a že je pak všechny budu chodit pravidelně kontrolovat, pohladit a dokonce k nim prohodit pár vlídných slov, ťukala bych si na čelo. Byť jsem vyrostla v domě s velkou zahradou (a svého času s hodně záhonky), moc mě to pěstitelství nebralo. To přišlo až s dětmi a hlavně s Ruinou. Až je mi skoro líto, že jsme náš malý dvorek nerozdělili víc ve prospěch hliněné plochy.
Navíc když vidím, jakého skvělého parťáka zahradníčka mám v Michalce. Zatímco Madlenka prohání svou pozornost oblaky nebo nějakou "ještě si musím" záležitostí, Miška  je se mnou při zemi, nabírá lopatkou hlínu, okopává, opatrně přenáší sazeničky, zalévá, sype travní semínka. Pravda, občas si jde na písek uvařit "ká-vu" (to vyslovuje téměř bezchybně) a občas mi s ní spadne do výkopu, ale jinak je její přítomnost opravdu nápomocná.
Takže už jsme herně a hravě zvládly zasadit tři truhlíky jahod, šestnáct keříků buxusu a jednu zakrslou jabloňku ("trpaslou", podle Majdy). Uvidíme, jak se jí bude dařit, ale já bych si ji nechala, i kdyby se z ní nakonec vyklubala plaňka, mám ji ráda. No a z loňska ještě máme jeden rybíz, dvě růže a v rohu trávníku, kam kvůli balkónu skoro neprší, ještě několik levandulí - jedna, ta úplně nejvíc v zákrytu a nejmíň rozrostlá, dostala od Madlouška jméno Popelka... prostě Majda řeční a Miška zalévá.


A taky do květů je to letošní sázení. Muškáty (ty vzpřímené kupodivu nevadí mé alergii, k převislým bez zyrtecu nemůžu) v hliněných květnících - trochu klasiky.


Na schodech hřebíček (nebo jak se to růžové jmenuje) a surfinie - zatím, ať mám ještě prostor, až mě to po oteplení počasí znovu chytne.A na balkóně ještě truhlíky s milionbels, které jsem zapomněla vyfotit. Asi nějaké znamení, protože včera mi vůbec nedošlo, že může v noci mrznout. Tak teď čekám, jestli se ty polospálené rostlinky zventí - hned ráno jsem si o tom byla s nimi promluvit.
:)

Žádné komentáře:

Okomentovat