středa 25. listopadu 2015

Advent

Mám moc ráda tento čas očekávání, sváteční nálady, pokojného rozjímání.
Oproti předchozím letům se snažím uklízet si víc v sobě, než hekticky honit kdejaké smítko a šmouhu na okenní tabuli. Předchozí roky jsem měla pocit, že bych mohla předvánočnímu shonu (protože já to vždycky potřebovala mít tip ťop vypulírované a sladěné) uniknout jedině odjezdem někam do hor, do zahraničí. Jenže to by pro mě zase nebyly Vánoce.
Proto si letos slibuju soustředit se jen na to podstatné a víc si užívat holčiček a společnosti lidí, kteří jsou pro mě důležití. A těším se i na naše malé rodinné rituály, jako třeba ověšení adventního stromu (Madlence jsme vysvětlili, že jestli se na něm prvního prosince objeví dárečky, znamená to, že k nám určitě dorazí opravdický Mikuláš, tak teď každé ráno kontroluje strom i datum); počítání sýkorek, co si k nám lítají na semínka; výběr vánočního stromku, který každoročně kupujeme společně  po Majdiných narozeninách a rovnou ho i zdobíme, ať je to těšení ještě intenzivnější; pozdravení a podarování prababiček a pradědečků, kteří už s námi nejsou, nakresleným obrázkem a zapálením svíčky; stavění dřevěného betlému po prastrýci u našich (když tak koukám ven, lov mechu už by měl pomalu začít, ať stačí pořádně proschnout); olomoucké vánoční trhy, na kterých každoročně koupíme novou ozdůbku na stromek ... a ještě a ještě...


Ale i když tentokrát nebudu třeba umývat zasklené plochy (máme jich příliš moc), nahánět pavoučí muže v rozích (nějaký by se určitě našel) nebo prát záclony (vlastně nemáme žádné), jednu věc rozhodně neopomenu a zálibně se v ní vyžívám. Dekorace. Na červeň a zlato mě moc neužije, takže jednoduché věnce, andělé ze dřeva a sádry, jemný perleťový třpyt a spousta světýlek. Každý rok dokupuju nové ( bílé a čiré LED světelné řetězy z Kiku na tužkové baterie jsou nej) a pořád jich není dost. Proto když pondělkem začal adventní čas a moje angína se rozhodla dát na ústup, vybalila jsem krabice, uvařila si čaj, pustila valašské koledy a roznášela, rozvěšovala, rozsvěcovala. A bylo mi tak hezky.
Tak ať je ten letošní advent prožitý, voňavý a plný světla.

Žádné komentáře:

Okomentovat