čtvrtek 26. listopadu 2015

Nadílka

Když dojde na hračky, je to u mě vždycky nadělení.
Situace je o to vážnější, když osobně vtrhu do tak parádních hračkářství, jako Hračkotéka nebo Hugo chodí bos. V e-shopu se mi docela daří ty obrázky z nákupního košíku promazávat. Držet ovšem vybranou věc v ruce ve většině případů znamená nepustit, v ataku šílenství skládat další a další na pult, až se nakonec na mě paní prodavačka zeširoka usmívá, já se usmívám na ni, a doufám, že úsměvem budou zářit děti naše i našich blízkých.
 
Pro někoho je nákup nových hraček spíš zbytečnost, která má nejistou návratnost a krátkodobou využitelnost, a je fakt, že leckdy - hlavně těm mladším - stačí k úplné spokojenosti třeba plastové krabičky a vařečka. Na druhou stranu nejsou hračky jako hračky. Těm prvoplánovým, dokonalým a hlavně plastovým se snažím vyhýbat (i když i letos nějaká pod stromek samozřejmě pronikne, pravděpodobně nejostřejší lokty bude mít "barbííína Elsa"). Každopádně do svého nej výběru je neřadím.Co do něj ale jednoznačně a každoročně patří jsou věci od Djeco. Protože materiál, protože ilustrace, protože kreativní. Puzzle duo máme ověřeno léty, dětskými slinami i neohrabanými prstíky, jejich tvrdý papír vydrží opravdu hodně, takže další do řady - pro Mišku. Majda už začíná být herní parťák, kterému při dostatečném přísunu oslavovaných vítězství vydrží herní zápal poměrně dlouho. Velké puzzle už rozbalil nedávný zápal plicní, pod smrčkem tak dojde jen na sadu tří her (pexeso, domino a "pamatovací" hra). A pak něco pro děti kamarádek - pro trochu tvoření a hodně zábavy.
 

Rodinný plánovač je můj loňský objev. Při počtu tři a více rodinných členů a násobném množství aktivit už je kolonka pro každého člena domácnosti téměř nutností. Množiny od Jany Nachlingerové jsou pobídkou pro dětské rozoumky a pastvou pro oči pro všechny přísedící. Nebo je možné bádat, kouzlit a objevovat - je-li ovšem vědci méně než 100, ale i pak to, myslím, může jít. Kouzlit se dá i pastelkami a barvami (a jak to někteří umí!), tak proč si nevyčarovat opravdické a světově i historicky unikátní leporelo.
Něco málo z knížek, protože většinou po jejich koupi nevydržím čekat, a tak je průběžně vytahuju jako Pokustón králíky. Můj malý svět je nádherná knížka pro nejmenší. Madlenka ji dostala od kamarádky a svého rok a půlletého času jí naprosto propadla. Chvilkami jsem tuhle naučnou knihu neměla ráda, protože prohlížení několikrát denně a nejlépe s majitelkou na nočníku zdál se mi jako poněkud podivný způsob předloňského léta... Tu nejmenší knížku, Kočička z kávové pěny, je možné brát i jako úlitbu kávomilných maminek i přípravu budoucích kavárníků. Číslo Rakety pro zvídavé kluky (na Madlenku je tam, bohužel, moc málo princezen). No a Rudolf Karolíny Strykové, ten se mi prostě jen moc líbil (takový bodrý intelektuál) a s vědomím prozatímní bezcílnosti jsem ho vzala.


Pak trochu retra a snahy fouknout kousek vlastního dětství na své potomky. Na plechové bábovičky jsem si myslela od založení pískoviště na dvorku. Po indiánské kánoi toužím od doby, kdy jsem tu svou vlastní při plavbě v bozéňovském kaňonu píchla. A tohle leporelo, to je zase jedna z prvních čtecích vzpomínek... ach ach a dojaté pousmání.


Nebo dřevo. Hodně dřeva, v pestrých barvách i umírněné přírodnosti. Sršníci mají k včelím úlům vztah, a tady se navíc bude cvičit jemná motorika a barvocit. Ovečka je skládanková výzva pro malé i větší, a až holky omrzí, stane se neoddělitelnou součástí adventní a velikonoční výzdoby, tak je pěkná. Noemova archa je zase výzva pro trpělivost a zručnost... a popluje o vánoční stromek dál.


A zlatý hřeb mého nadšení. Madlenka už základy finanční gramotnosti potřebuje jako prasátko drbání. Potřebuje Prasečí banku. Nádherně zpracovanou, vtipnou s geniálním způsobem výběru obsahu - prostě se jen čuníkovi zakroutí krkem, nic se nerozbíjí, nic se neřeže, nic se neničí. Prasátko máme i pro Mišku (co kdyby za pár let náhodou nebylo), ale dostane ho až jako dekoraci do jejího budoucího dětského pokojíčku.
 
 
 
Nadílce a jemnému vnucování mateřského vkusu nevinným potomkům hurá, zdar a třikrát sláva!
 
***
 
I když mám teda pocit, že letos na plné štědrovečerní čáře vyhrají u Mišky večeře a u Madlenky ta divná Disney barbína... :)

Žádné komentáře:

Okomentovat