pátek 19. srpna 2016

Úplet

Odhodlala jsem se vyzkoušet šití z úpletových materiálů.
A nebyla bych to já, kdybych na to nešla úplně obráceně. Nejdřív jsem nakoupila hromadu látek, a pak teprve začala zjišťovat, jestli mi to vůbec půjde.

Ale zase to bylo teď, nebo nikdy, protože Miška je právě v tom správném věku, kdy už neroste závratnou rychlostí, už (nebo vlastně ještě, když teď vidím, jak často mění své nastrojení Madlenka) ji nemusím několikrát denně převlékat do čistého, a přitom má ještě velikost, na kterou se nespotřebuje tohoto drahého materiálu tolik. Ani tak se o nějaké výhodnosti mluvit nedá, zvlášť když v řetězcích člověk koupí za cenu metru látky kopu hotových triček. Na druhou stranu, kdybych měla u dětí přemýšlet jen v kategoriích vyplatí se/nevyplatí, tak se moc daleko nedostanu, možná ani k těm dětem... Takže tohle je takový prodělečný podnik s vysokou mírou lásky.


První pokusy v trojčlence já-šicí stroj-materiál úplně nevyšly. To když jsem u střihů z Ottobre pořád nemohla pochopit systém našívání lemů (buď to táhlo, nebo odstávalo, o čistotě vzhledu ani nemluvit), taky nemám dvojitou jehlu, overlock ani coverlock, takže jsem bojovala se správným nastavením běžného stroje i se způsobem začištění švů a lemů.


Po pár dnech na rozdýchání a spolknutí ega jsem to zkusila znovu. Počasí už směřuje k podzimu, takže nový střih na triko s dlouhými raglánovými rukávy. A ono to začíná jít. Pomalu, ale dost na to, abych mohla bez uhýbání pohledem a nejistého úsměvu potvrdit, že jsem to šila já. Případně nechat zkušenější švadleny přijít blíž než na půl metru.
Výsledkem (kromě zesíleného tiku obracet všechno kupované oblečení naruby a zkoumat švy a sešití) jsou nositelné kousky oblečení.Pro začátek variace na Králíky z klobouky a hvězdné růžové mámení.A ještě úplet na majitelce, která se už několikátý den a několikrát denně baví vyvažováním sukulentu. Balanční kaktus od Plan Toys jsem měla ve skříni schovaný na některé z dalších všechnonejlepší, ale vyhrocená situace jednoho z odpolední si přímo říkala o alespoň materiální vzpruhu. Navíc stokrát jinak vyvážený kaktus slouží i jako pěkný a stokrát jiný exponát na výstavu.

Žádné komentáře:

Okomentovat